Bluetooth Kulaklık mı? Dect Kulaklık mı? Hangi kablosuz kulaklık ofis için daha uygun?

Madem bütçemiz var yani ofis çalışanlarını mutlu etmek ve müşterilerimize daha iyi servis vermeyi kafamıza koymuşsunuz. Bize de sizi doğru yönlendirmek düşüyor. Bluetooth, DECT gibi kablosuz teknolojiler artık hayatımızın her alanında kullanılıyor. Peki ofiste hangisini tercih etmeliyiz? Bluetooth Kulaklıklar mı? DECT kulaklıklar mı? daha doğru olacak?

Bluetooth kulaklık deyince aklımıza gelen kulaklıklar hep müzikle alakalı olanlar ama biz onlardan bahsetmiyoruz.

Ofiste kulaklıksız olmaz

Bluetooth ofis kulaklıkları bluetooth cep telefonu kulaklıklarından çok farklı ürünler. Öncelikle bu kulaklıkların ses yetenekleri ve mikrofon yetenekleri iş ortamı için tasarlanmış. Yani kulaklık kapsülleri insan sesini aktarmaya odaklı özelliklere sahipler. Mikrofonları da gürültü filtreleme özelliğine sahip mikrofonlar. Ofis içerisindeki gürültülü ortamı müşterinin duymasını engelleyecek şekilde sadece konuşmayı alabilen tasarıma sahipler. Bu gürültü engelleme yeteneği hem mikrofon kolunun formundan hem de kullanılan mikrofondan kaynaklanıyor.

Mikrofon kolu ağza gelecek şekilde uzun tasarlanmış. Bu mekanik olarak mikrofonun ağırlıklı olarak konuşanın sesini aktarabilmesine imkan veriyor. Yani kullanıcı bu mikrofonu ağzına yaklaştırdığı durumda ağırlıklı olarak konuşanın sesi karşıya gidiyor. Buna ek olarak kullanılan mikrofonun yönlü bir mikrofon olması bu gürültü filtreleme özelliğini maksimuma getiriyor.

Bluetooth müzik kulaklıklarında ise mikrofon tamamen ağzınızdan çok uzak bir yerde konumlanmış. Ofis kullanıma uygun tasarlanmış Sennheiser EPOS ofis/müzik kulaklıkları kullanmıyorsanız ortamdaki tüm gürültü müşterinize kesin ulaşacaktır.

DECT vs Bluetooth

Bluetooth teknoljisi ilet DECT teknolojisi arasındaki en temel fark Bluetooth kulaklıkların kapsama alanı olarak daha sınırlı bir alanı kapsayabiliyor olması. DECT ise çok daha geniş bir kapsama alanı sağlıyor.

DECT kulaklıklar bir baz istasyon ve bu baz istasyonuna bağlanan cihazlar (PC, Telefon) şeklinde çalışıyor. Kulaklık da bu baz istasyonuyla eşileşiyor ve bu cihaz enerjisini kendisi ayrı bir şekilde alıyor. Anteni kuvvetli ve geniş kapsama alanı sunuyor.

Bluetooth ofis telefonu kulaklığı aldığınızda aslında şarj istasyonu olan şık görünümlü bir kulaklık alıyorsunuz. Beraberinde bir USB dongle çıkıyor. Bu dongle direkt pc ye takıldığında kulaklık ve ve PC hiç bir ayar gerekmeden birlikte çalışır hale geliyor. Masa telefonuz da bir YEALINK telefonsa dilerseniz uyumlu YEALINK modellerinde Bluetooth içinde geliyor dilediğiniz modele de USB özelliği bir dongle ile aktive ediliyor. Bu sayede her iki cihaza da bağlanan Sennheiser EPOS MB serisi kulaklığınız her iki cihazda da çalışıyor.

Tercihimizi nasıl yapalım peki?

  • Cep telefonu bağlantısı mühim ise Bluetooth tercih olmalı.
  • Ofis içerisinde PC/Telefon ve geniş hareket kabiliyeti mühimse DECT olmalı.

Umarım faydalı olmuştur. Farklı bir incelemede görüşmek üzere.