Neden USB Kulaklık ?

Sennheiser EPOS PC8 USB kulaklık

“Bilgisayarınız ve kulaklığınızın bir bütün olarak çalışmasını istiyorsanız bunun tek bir yolu var”

PC’lerimizin hepsinde ses kartları var ve kulaklığı bilgisayara bağlamak için 3,5 mm kablosuyla ses çıkışı ve mikrofon girişini bağlayarak kulaklığı kullanarak bilgisayar üzerinden telefon görüşmesi yapabiliyoruz.

Eskiden her şey analogdu…

Plantronics Audio 310

Bu durum belki de 20 yıldan fazla süredir mümkün ve bize yıllarca yetiyordu. Hatta yaşı 40 üzeri olanlar bilgisayarına ses kartını satın aldığı zamanları da hatırlayacaktır. Geçmişte ses kartsız bilgisayarlar oldukça yaygındı. Bilgisayar daha ziyade pahalı bir iş cihazıydı. İş cihazında eğlencenin yeri yoktu. Kaldı ki mp3 de yoktu, internette hemen hemen yoktu. Neyse nostalji yapmayalım. Günümüzde artık kulaklık ve bilgisayara kulaklık bağlamak gayet doğal bir ihtiyaç.

Kulaklığı 3,5 mm ile analog şekilde bağladığımızda aslında bilgisayarımız kendisine ne bağlandığından çok da haberdar değil. Tamam, devre kapandığı için birşey bağlandığını hissediyor ama hepsi bu. Sesi üreten elektrik akımını iletiyor ve mikrofondan geleni içeri alıyor durum bununla sınırlı. Tüm ses kontrolü tabii ki bilgisayar üzerinde. Diyelim ki ofisinizde 20 bilgisayar var ve bunlar farklı zamanlarda satınalınmış yada farklı kalitede ürünler kullanıyorsunuz ve şirket olarak evden çalışmaya karar veriyorsunuz. Örneğin bugünlerde olduğu gibi bir evden çalışma trendi oluştu. Herkese 3,5mm kabloyla analog bağlanacak kulaklıklar dağıttınız. Herkes evine gitti ancak kiminin sesi iyi geliyor, kiminin kötü. Kimi konuşmaları duyuyor. Kimi duyamıyor. İşte bu sorun herkesin bilgisayarındaki ses kartındaki olası farklılıktan kaynaklanıyor. Kulaklıklar aynı ancak ses kartları farklı olunca farklı ses kartlarına sahip bilgisayarlar farklı davranıyorlar.

Peki USB olduğunda ne değişiyor?

Öncelikle USB bağlandığınızda bilgisayarınızın ses kartı devre dışı kalıyor. USB kulaklıkların pahalı olmasının bir sebebi de bu ses kartını kulaklıkla birlikte satın alıyor olmanız.

Her USB kulaklık aslında kulaklık + ses kartından oluşuyor!

Yani paranızın bir kısmı da ses kartına gidiyor. Hal böyle olunca tüm çalışanlarınıza USB kulaklık satın aldığınızda ses kalitesi ile ilgili bir endişeniz kalmıyor. Tüm ses kartları ve kulaklıklar aynı oluyor.

Çağrı karşılama, ses açma kapama gibi tüm fonksiyonlar kulaklığın üzerindeki kontrol kumandasından yönetilebiliyor. Sanki bilgisayarınızın klavyesine basıyor gibi bu tuşlara basarak işinizi hallediyorsunuz.

USB kulaklıkların sertifikalı olması ne anlama geliyor?

Microsoft, Avaya, Cisco,..vs pek çok Unified Communication firması yani internet, masa telefonu, cep telefonu uygulaması gibi ortamları birleştiren firmalar, ses uygulamalarını daha sağlıklı çalıştırmak için sertifikalandırma yoluna girdiler.

XYZ Certifated kulaklık almak gereksiz bir maliyet mi?

Aslında ilk izlenim bu yönde. Sonuşta insan düşünüyor. Aynı ürün her şey aynı certifated olan neden daha pahalı? Certification veren marka tabii ki bu malın fiyatı üzerine bir ekstra kar koyuyor. Acaba bu ekstra parayı vermeye gerek var mı diyor insan.

Biz nelere ekstra para veriyoruz?

Olaya tabii ki bu şekilde bakmak lazım. Örneğin arabamızı kendimiz park etmediğimiz zaman valet ye para veriyoruz. Bir servis aldığımızda hayatımızı kolaylaştıran bunun karşılığında bir ödeme yapıyoruz. Peki bu certificated ürün hayatımızı kolaylaştırıyor mu ve bu ekstra ödemeyi hakkediyor mu?

“Certificated kulaklık, özellikle kalabalık organizasyonlarda kesinlikle gözünüz kapalı tercihiniz olmalıdır!”

Certificated USB kulaklığı telefonunuza taktığınız an sertifikalamayı yapan Unified Communication uygulamanız yani internet telefonu uygulamanız direkt kulaklığı tanır ve tüm ayarlarını kulaklığa göre yapar. Bilgisayarın ayarlar bölümünden hiç bir şey yapmanız gerekmez.

Personelini evden çalıştıran işletmelerin özellikle kalabalık organizasyonlarında yapması en zor şey bilgisayar teknik bilgisi sınırlı personele uzakta destek vermektir. Uzak masa üstü uygulamaları ile artık bu işler daha kolay bile olsa direkt kişilere zaman ayırma ihtiyacı kaçınılmaz.

Sertifikalı USB kulaklık, bütçe olarak az daha pahalı da olsa sonuç olarak bambaşka bir hizmet kalitesi sunmakta ve paranın karşılığını eksiksiz vermektedir.

Sennheiser USB PC kulaklıkları bu konuda bizim öncelikli önerimizdir.