Masanızda değilken IP telefonunuzu cevaplamak!

Masa telefonlarımız bizi hep kısıtlamıştır. Telefon gelince masaya kilitlenip kalırız. Bir kahveniz bitse kahve almaya gidemezsiniz. Yada bir saniye deyip bir işinizi halledip dönersiniz.

Bir de masanızda olmadığınızda çalan telefon sıkıntısı vardır. Sırf bu sebep herkes birbirine cep telefon numarasını vererek özel hayatımızdan vazgeçmedik mi?

Masa telefonu aslında kablosuz bir kulaklıkla kullanıldığında hiç de fena bir iletişim cihazı değil. Özellikle masa telefonunun bize sağladığı en önemli fayda : Bu iş görüşmeleri bu masa ile alakalı ve ofis saatleri dışında bizi kimse rahatsız edemez.

Etkili, çağrılara cevap veren bir masa telefonu kullanıcısının cep telefonunu aramaya hiç gerek kalmaz. Bu işletmeler için de tercih edilecek bir durum değil mi?

Çalışanın masa telefonuna uzaktan cevap verebilmesi için temelde 2 farklı teknoloji gerekiyor:

  • Electronic Hook Switch (EHS) destekleyen bir IP telefon yada Bluetooth destekli bir IP Telefon
  • DECT yada Bluetooth bir kulaklık

Bu alt yapıyı oluşturmak için farklı alternatifler olabilir. EHS ünitesi harici olarak satın alınabilen bir ünite. Yealink ürünleri için Bircom sitesine baktığımızda EHS36 ürününü görebiliyoruz.

Yealink EHS36 Yealink telefonların Kablosuz kulaklıklarla iletişimini sağlayan elektronik bir devre.

Temel olarak yaptığı, telefon çaldığında bu bilgiyi kulaklığa gönderiyor ve kulağınızdaki kulaklıklık da çalıyor. Siz çağrıyı başlata bastığınızda bu kutu telefona çağrıyı aç diyor ve ve kulaklığın baz istasyonuyla telefon iletişim kurmaya başlıyor. Görüşme kulaklık üzerinden ilerliyor. Bu kutu bu uygulama için kritik bir ürün.

Yealink T41S Skype Sertifikalı Telefon

IP telefon tarafında ise pek çok ürün pazarda yerini alsa da Yealink bu alanda pazarın en büyük oyuncusu durumda.

IP telefon cihazlarında uyumluluk, çalışırlık, arıza yapmama çok önemli. Uzun yıllardır pazarda bulunan IP telefon ürünleri sadece son 3-5 yıldır bu sorunsuzluğa ulaşmış durumda. Bunda da Yealink’İn büyük payı var. Pazarı oluşturan, geliştiren bir üretici. Avaya, Ciscom, Alcatel gibi markaları geride bırakarak IP telefon pazarının türkiye’de de en az %40 ına hakim durumda. Yealink Türki Distribütörü ise Bircom A.Ş.

Sennheiser EPOS IMPACT SDW 500

Kablosuz kulaklık tarafında ise pazar uzun yıllar önce oturdu. Bu alanada faaliyet gösteren temelde 3 marka mevcut. Ürünlerin ve teknolojilerinin güçlerine göre sıraladığımızda:

Sennheiser kablosuz ürünler konusunda tüm diğerlerinin çok ötesinde bir birikime sahip. Sennheiser uzun yıllardır ürettiği kablosuz mikrofonlarla tüm dünyanın en çok tercih edilir kablosuz mikrofon sistemi durumunda.

Bu teknoloji birikime sahip Sennheiser EPOS bu birikimi tüm diğer ürünlerinde de kullanıyor.

Kablosuz kulaklık tercihinde hangi teknolojiyi tercih etmeliyiz?

Kablosuz teknolojiler eskide RF yani analog radyo frekanslarıyla çalışıyorlardı. Bu konuda serbest frekans bandları mevcut ve hala kullanılmakta. Bu iletişim de oldukça uzun mesafelerde konuşabilme imkanı sunuyor olsa da, analog iletişim 2 temel sorunu beraberinde getiriyor:

  • Görüşme giziliği sıkıntısı. Konuşmalar dinelenebiliyor
  • Ses kalitesi pek çok farklı sebeple etkilenebiliyor ve kalite garanti edilemiyor.

DECT Teknolojisi ve Bluetooth teknolojileri işte bu sebeple kablosuz iletişime yeni bir soluk getirdiler!

Her iki teknoloji de digital çalışıyor. Yani havada giden veri 1ler ve 0 lar diye basitçe anlatabiliriz. Bu 2 cihaz arasındaki iletişim şifrelenmiş olarak taşınıyor yani araya giren cihaz olamıyor. Yayın noktadan diğer noktaya. Her nokta yani kulaklık bir makina adresine sahip, baz istasyonu da aynı şekilde bir makina adına sahip. Bu iki cihaz arasına bir başka cihaz giremiyor.

Bu iki teknoloji arasında tercihi nasıl yapmak gerektiğini bir başka incelemede size yazacağız.

Özetlemek adına, Masanızdan uzaktayken telefonda konuşma konusu:

  • Masanızdan uzaktayken telefonunuzu karşılayabilmeniz, hem siz hem de işletmeniz için çok faydalı bir tercih.
  • Masanızdan uzakta telefonunuza cevap verebilmek için Yealink bir IP telefon bir elektronic hook switch adaptörü ve bir kabosuz kulaklık.
  • Kablosuz kulaklık tercihi masanızdan ne kadar uzaklaşmak istediğinizle orantılı olmalı. Yani çok uzaklaşmak istiyorsanız DECT az uzaklaşmak istiyorsanız Bluetooth kulaklık kullanmanızı tavsiye ederiz.