Corona ve Kulaklık

Corona ve Evden çalışmak belki daha doğru bir başlık olurdu ama bugünlerin konusu olduğundan herkesin anlayabileceği bir başlık oldu bizce. Evde çalışırken en yakın dostunuz tabii ki kulaklığınız olacak.

Corona virüsü ile birlikte, tüm dünyada, virüsün yayılmasını önlemek için kitleleri evlerine gönderme trendi başladı. Evinde çalışmak konusu işletmeleri bir çözüm arayışına yöneltti. Her ne kadar insanlar evlerinde oldukları durumda pek çok işletme faaliyetlerine ara vermek durumunda kalsa da bazı işletmeler ise faaliyetlerine personelini evden çalıştırarak devam ediyor.

Corona Virüsü sebebiyle iş ortamı artık herkesi endişendiriyor

Corona virüsünün çok fazla etkilemediği yada sıkı önlemlerin alınmadığı ülkelerde ise genelde yurtdışından gelen çalışanlarını 15 gün evden çalıştırmak yada bazı operasyonlarını evden çalıştırmak gibi uygulamalar popülerleşti.

Peki evden çalışmak için neler gerekiyor?

Öncelikle işinizde çalışırken ihtiyaç duyduğunuz iş araçlarınız nelerdi. Olaya oradan başlamak lazım. Basit bir yaklaşımla, herkesin masasında bir bilgisayar ve bir de telefon mevcut.

Bilgisayar tarafındaki ihtiyaçların bazılarını şirketinizin IT departmanının çözmesi gerekiyor. Örneğin şirketteki içeriğin evdeki bilgisayardan da görülebilmesi için gerekli VPN bağlantıları ve iş uygulamalarını şirketinizin IT departmanı ayarlaması gerekiyor. Bu uygulamaların ihtiyaç duyacağı internet erişim hızları ise yine şirketinizin IT departmanı tarafından sağlanmalı.

Bu masada tek bir eksik var o da doğru kulaklık

Ancak pekçok durumda şirketlerde IT departmanları bulunmuyor ve özellikle KOBI lerde bu tarz evden çalışma konularıyla ilgili bilgi ve teknolojik alt yapı eksik durumda. Biz de bu yazımızda bu kitleye özellikle destek olmak istiyoruz.

Microsoft Teams

Evinizdeyken tüm çalışma arkadaşlarınızla birlikte aynı ofisteymiş gibi çalışmak istiyorsanız bu uygulamayı kullanmanızı öneriyoruz.

Bu uygulamanın sağlayacağı en önemli fayda farklı takımlar kurabilmek, farklı takımlara üye olabilme ve her ayrı takımın (team) kendi dünyası, kendi çalışma alanlarının olması.

Teams kullandığınızda takımlar video toplantılar yapabildikleri gibi, chat’le ya da sesli görüşmelerle haberleşebiliyorlar. Aynı dosya üzerinde çalışabiliyorlar.

Teams kullanıldığında takım içerisinde yapılan tüm iletişim kaydediliyor ve ileride de toplantıların üzerinden geçebiliyorsunuz.

Evden çalışırken en önemli ihtiyaç doğru kulaklık seçimi

Evinizde çalışırken tabii ki bazı sıkıntılı anlar olabilir. Örneğin tam müşterinizle konuşurken “anneee” diye kızınız yanınıza koşabilir.Kapıya gelen komşu ısrarla kapı zilini çalabilir. Bu gibi durumlar kurumsal iletişimde kabul edilemeyecek sıkıntılar olacaktır. Ancak bu tip istenmeyen seslerin müşterinize ulaşmasını kaliteli bir kulaklıkla engellemeniz kesinlikle mümkün.

Gürültü Engelleme Özellikli Mikronlu Kulaklıklar

Uzun yıllar önce gürültü filtreleme özelliği mekanik olarak çözülüyordu. Bir mikrofonun bir borunun ucunda olduğunu düşünün. Bu uzun boru ağzınıza kadar uzanıyor ve siz borunun ucuna konuştuğunuzda ağzınızdan çıkan ses borunun içinden borunun sonundaki mikrofona giderken, ortam sesi borunun içine giremeyip mikrofona ulaşamıyordu. Bu şekilde yapılan gürültü filtreleme özellikli kulaklıklar günümüze kadar geldi.

Tabii ki artık çok daha ileri teknoloji mikrofonlar kullanılıyor. Bu yeni tip mikrofonlara yönlü gürültü filtrelemeli mikrofon deniliyor.

Günümüzde özellikle Sennheiser EPOC bu konuda çok önde. Bu yazımızda Sennheiser EPOC markalı ürünlerin üzerinden geçeceğiz.

Sennheiser PC 2 Chat kulaklık

Sennheiser’ın giriş seviyesi evden çalışma kulaklığı diyebilirim. Bu kulaklığın bağlantı şekli 3,5 mm mikrofon ve 3,5 mm hoparlör çıkışları üzerinden yapılıyor. Gayet yeterli bir kablo uzunluğu mevcut. Ürün sizin bir kulaklığınızı kaplarken diğer

kulağınızı boş bırakıyor.

Bu kulaklık özellikle bütçe az ve ağırlıklı telefon görüşmesi yapılıyorsa anlamlı. Mikrofon kalitesi harika. Dışarıdan gelen sesleri çok iyi engelliyor. Bu kulaklıkla müzik dinlemek tek kulak üzerinden olacağından yetersiz gelecektir.

Sennheiser PC 3 Chat kulaklık

PC 3 kulaklık aslında PC 2 ‘nin çift taraflısı ve müzik kullanımı için de uygun versiyonu. Yine bağlantı şekli 3,5 mm şeklinde. Kablosuz aynı uzunlukta. Mikrofon gürültü filtrelemeli ve dışarıdan gelen sesleri karşıya iletmeme konusunda çok başarılı.

Sennheiser PC 7 USB kulaklık

USB bağlantısı büyük bir konfor. Öncelikle direkt Microsoft sertifikalı bir ürün olan PC7 USB takıldığı zaman Microsoft uygulamaları direkt bu kulaklığı tanıyor ve hiçbir ayar yapmadan kullanabilir hale getiriyor.

PC7 USB bir kulağınız boşta bırakarak telefon görüşmenizi gürültü filtreleme özelliğiyle kusursuz hale getiriyor.

Sennheiser PC 8 USB kulaklık

İki kulağınızı da kapladığı için müzik dinleyebildiğiniz ve daha konsantre çalışmanıza imkan tanıyan bir kulaklık. Sennheiser’ın evde internet görüşmesi yapmak için ürettiği bu serinin en üst seviye modeli. Bu serinin dışında farklı üst sınıf modeller de mevcut ancak bu modellerin fiyat seviyeleri ve özellikleri çok profesyonel kullanıma uygun olarak tasarlanmış.

Özetlersek, evden çalışmak mümkün ve verimli olabilir. Doğru bir altyapı ve bir kulaklık kullandığınızda eviniz keyifli bir iş ortamına dönüşecektir.